Logo
TABURETKA.UA Київ
Чи правильно ми визначили Ваше місто: Київ?

Відвідайте наш салон

Як змінювалися стільці й табурети: еволюція меблів для сидіння
кухонний стілець

Ми сидимо щодня. Вдома, на роботі, в кафе, у парку... І використовуємо для цього табурети, стільці, крісла. Сидіння - одна з найприродніших поз відпочинку та роботи.


Але з чого все почалося? На чому сиділи люди 5 тис. років тому і як винайшли офісні та барні стільці? Пристебніть паски безпеки - ми вирушаємо в подорож минулим.

З чого все почалося?

Довгий час люди просто сиділи на землі, пеньках, каменях іноді майстрували примітивні лавки. Справжні меблі для сидіння з'явилися пізніше і спочатку були доступні далеко не всім.


За однією з версій, перші прообрази стільців, ближчих до сучасних, виникли у Стародавньому Єгипті майже 5000 років тому. Але навіть там вони були предметом розкоші. На стільцях зі спинками та підлокітниками сиділи фараони, знать і жерці – це був символ високого статусу та влади. Прості люди й надалі користувалися тим, що було під рукою: низькими табуретами або тими ж лавками. Фактично, табурети набагато давніші за стільці зі спинками і вважалися меблями для "нижчих" верств без претензій на статус.


Широке розповсюдження стільців відбулося пізніше, лише після XVI століття. Кухонні стільці почали проникати у побут заможних європейців, а згодом інших верств населення.

Епоха стільця зі спинкою

Коли ж з'явилася спинка? Це було справжньою революцією! Перші стільці зі спинками не були створені виключно для зручності сидіння протягом тривалого часу (хоча це стало приємним бонусом). Як ми вже згадували, спинка перетворила просте сидіння на трон. Людина, що сиділа на стільці зі спинкою, виглядала більш значною, "піднесеною", її постава ставала прямою й величною. Тому стільці зі спинками довгий час залишалися символом влади та гідності, займали центральні місця у будинках знаті та офіційних установах.


З’явилися такі меблі, орієнтовно, в V столітті до нашої ери в Греції. Вони мали назву “клісмос”. Їх прикрашали різьбленням, інкрустаціями, дорогими тканинами.

Як з’явився офісний стілець?

З розвитком суспільства, ремесел, а пізніше й промисловості, змінювалися потреби людей. Збільшувалася кількість тих, хто працював сидячи – писарі, бухгалтери, клерки. Так виникла потреба у сидінні, яке б підтримувало спину під час роботи. Це був початок ери стільця офісного. Перші офісні стільці були досить прості, але їхньою ключовою відмінністю стала адаптація до робочого місця.


Справжній прорив у мобільності офісних сидінь стався завдяки державному діячеві! Історики розповідають, що "залізний канцлер" Німеччини Отто фон Бісмарк, відомий своєю ефективністю, втомився постійно вставати, щоб дістати потрібні документи з великого столу у своєму кабінеті. Кажуть, він наказав прикріпити колеса до свого крісла, щоб мати можливість легко пересуватися по робочому простору. Геніальний і практичний винахід швидко оцінили інші. Так, завдяки потребі в оптимізації робочого процесу та, ймовірно, ініціативі одного з найвпливовіших політиків свого часу, стільці на колесах швидко набули популярності.

офісний стілець
стілець обідній

Феномен Віденських стільців

XIX століття подарувало світові ще один знаковий предмет меблів – Віденський стілець, який асоціюється з іменем Михайла Тонета (Michael Thonet). Австрійський майстер зробив революцію у виробництві меблів. Він запатентував технологію згинання деревини (здебільшого бука) під парою.


Це дозволило створювати легкі, міцні та красиві конструкції без складних з'єднань. Найвідоміша його модель – стілець №14 (Chair 14), який складається всього з кількох гнутих елементів, сидіння та кріплень. Він був неймовірно дешевим у виробництві, легким, компактним для транспортування (його можна було доставляти у розібраному вигляді) і при цьому надзвичайно міцним та витонченим. Віденські стільці Тонета заполонили кав'ярні, ресторани, будинки по всьому світу. Вони стали символом доступної елегантності та масового виробництва якісних меблів. Внесок Тонета у розвиток меблевої промисловості важко переоцінити.

Звідки взялися барні стільці?

Серед усього розмаїття меблів для сидіння, барні стільці займають особливе місце. Їх поява тісно пов'язана з поширенням місць громадського відпочинку, де люди збиралися біля високих прилавків - барів, таверн, салунів. Хоча високі сидіння у різних формах існували й раніше, специфічні барні стільці, як ми їх знаємо, почали формуватися з розвитком культури громадських питних закладів, що активно розвивалася з XVII-XIX століть.


Перші барні стільці були надзвичайно простими – по суті, високими дерев'яними табуретами, єдина мета яких – підняти відвідувача до рівня барної стійки. Комфорт не був пріоритетом, а дизайн був суто функціональним.


З часом, з розвитком культури барів та підвищенням вимог до комфорту, барні стільці почали змінюватися. З'явилися підніжки – необхідний елемент для зручного розташування ніг на високому сидінні. Пізніше з'явилися моделі з невеликими спинками.


Помітні функціональні вдосконалення, такі як поворотні сидіння та механізми регулювання висоти з'явилися вже у XX столітті, особливо активно розвиваючись слідом за технологіями, що застосовувалися в офісних кріслах.


У кінці XX та на початку XXI століття барні стільці вийшли за межі громадських закладів і стали повноцінним елементом сучасного домашнього інтер'єру.

стільці на колесах
табурет

Куди ж поділись табурети?

Поки стільці зі спинками підкорювали світ, табурети не зникали. Вони залишалися простими, функціональними та дешевими. З часом табуретки теж еволюціонували, стали більш комфортними.


В наш час табурети на кухню - це класика. Вони займають менше місця, легко ховаються під стіл, підходять для швидкого сніданку. Але табурети отримали й нові, неочікувані ролі. Згадайте табурет-драбину - геніальне поєднання двох функцій в одному предметі, що економить простір і вирішує побутові завдання. Або табурет розкладний, який підходить для туризму риболовлі та пікніків. Ці модифікації демонструють, що найпростіші меблі можуть бути багатофункціональними.

Роль стільців сьогодні

У 2025 році стільці й табурети нікуди не поділись. Їх використовують щодня мільярди людей: на кухні, на роботі, в закладах харчування й на підприємствах. А меблі адаптуються під різноманітні потреби.


Наступного разу, сідаючи на свій улюблений стілець обідній чи зручний стілець офісний, згадайте дивовижний шлях, який пройшли ці меблі. Адже навіть у найпростішому табуреті прихована тисячолітня історія еволюції, інновацій та пошуку ідеального місця для того, щоб просто присісти.


Стаття опублікована 4 тижні тому
Всі статті Попередня Наступна
Товари по тематиці
Посилання на сторінки з товарами: Крісла і стільці

Коли придумали стілець?

Перші стільці з'явились у Стародавньому Єгипті, орієнтовно 5000 років тому.

Контакти
Закрити
Напишіть нам
Чат з TABURETKA.UA
Зателефонуйте нам
Або замовте дзвінок
Замовити дзвінок